Strefa Pocztowa Pakomatic PJK

Zintegrowane skrzynki listowe i paczkowe

Strefa pocztowa

Innowacyjne
rozwiązania
paczkowe

Ponad 40 lat tradycji
Nowoczesny
Park maszynowy

Zaprojektuj nowoczesną i funkcjonalną strefę pocztową

Model Skrzynek Pakomatic Tetris daje swobodę projektowania strefy pocztowej zgodną z Twoimi pomysłami i dopasowaną do wymiarów budynku. To proste niczym układanie klocków. Model Tetris jest zasilany bateryjnie, dlatego możesz układać indywidualne skrzynki w symetryczne lub zupełnie oryginalne wzory. Komponuj układy ze skrzynkami listowymi symetryczne lub na zmianę. Więcej w Projekty i Inspiracje.

Fakt 1: strefa pocztowa to najczęściej odwiedzane miejsce w budynku.

Strefa pocztowa to spośród wszystkich udogodnień najczęściej odwiedzane miejsce wspólne w budynku mieszalnym.

98%

Mieszkańców odbiera pocztę jeszcze tego samego dnia

77%

Mieszkańców przegląda pocztę zaraz po odebraniu

55%

Osób z radością wyczekuje nowej poczty

Fakt 2: rynek paczek jest już większy niż rynek listów.

Rok 2015 zgodnie z Raportem Instytutu Pocztowego był rokiem przełomu. To 4 lata temu po raz pierwszy rynek przesyłek kurierskich prześcignął rynek listów. Od tego czasu nie zwalnia też tempa i rośnie z prędkością 20% r/r. Rynek listów natomiast spada o kilka procent. Dlatego też niezbędna jest zmiana w sposobie tworzenia stref pocztowych.

1.4

tyle razy większy jest już rynek paczek niż listów

Fakt 3: W tym roku 25 paczek zostanie dostarczonych do jednego mieszkania.

W 2019 roku przeciętnie mieszkanie zamówi online 25 razy. Daje to dla budynku 100 mieszkań ok. 2500 paczek. Tradycyjne skrzynki listowe nie umożliwiają dostawy paczek. A to wiąże się z niepotrzebnym stresem mieszkańca czy przesyłka bezpiecznie do niego dotrze. Zadbanie o komfort mieszkańców i estetykę budynku od teraz jest możliwe dzięki nowemu rodzajowi infrastruktury obsługującej paczki - Skrzynkom Pakomatic.

25

Tyle przesyłek przypada na 1 mieszkanie w 2019 roku

W Pakomatic wiemy jak wiele jest priorytetowych kwestii przy projektowaniu budynków wielorodzinnych. Warto jednak spojrzeć na statystyki, które jasno określają, że strefa pocztowa jest numerem 1 spośród wszystkich udogodnień.

Poświęcając więcej uwagi strefie pocztowej z łatwością zdobędziesz serca przyszłych mieszkańców i podkreślisz unikalność budynku.

Wyobraź sobie, że prowadzisz spotkanie z klientem, który zamierza kupić mieszkanie. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Podaj mu miłe informacje, których się nie spodziewał, że swoje zamówienia z Allegro odbierze we własnym budynku - czy nie zapadnie to klientowi w pamięć?

Instalacja Skrytek Pakomatic

Skrzynki Pakomatic PJK

Skrzynki Pakomatic to pierwsze Inteligentne Skrzynki Paczkowe. Stanowią one obecnie niezbędny element na osiedlach mieszkaniowych. Zostały one zaprojektowane wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego człowieka. Innowacyjne rozwiązanie eliminuje tzw. "Problem Ostatniej Mili" czyli trudność z dostarczeniem przesyłki. Obecnie nasze rozwiązanie jest przez wielu deweloperów wykorzystywane jako standard we wszystkich nowych budynkach. W ten sposób zadowoleni klienci bardzo chwalą sobie estetykę oraz wygodę korzystania ze skrzynek. Nie muszą się więcej martwić o to, że nagłe plany uniemożliwią im odbiór paczki.

Elementy Strefy Pocztowej

1

Skrzynki listowe - Podstawą każdej strefy pocztowej są skrzynki listowe. Jedna powinna przypadać na każde mieszkanie. Oferujemy Państwu nowoczesne i wysokiej jakości wykonania skrzynki listowe. Staranne wykonanie zapewni wieloletnie zadowolenie mieszkańców.

2

Skrzynki Pakomatic PJK to skrzynki paczkowe przeznaczone do obsługi przesyłek kurierskich. To rozwiązanie daje komfort współczesnemu człowiekowi, żyjącemu intensywnie, odebrania paczki we własnym budynku. Skrzynki paczkowe są spójne i zlicowane ze skrzynkami listowymi wykonane są bowiem z takich samych materiałów. Idealnie komponują się z całą strefą.

W rozwiązaniu Skrzynek Pakomatic stosuje się pulę skrzynek, z której przydzielana jest aktualnie wolna skrzynka w trakcie dostawy. Pozwala to optymalnie wykorzystać miejsce poprzez montowanie mniejszej liczby skrzynek niż liczba mieszkań, ale za to zróżnicowanych rozmiarów. Rekomendujemy średnio 1 skrzynkę na 10 mieszkań. Więcej o liczbie skrzynek można dowiedzieć się przy kalkulatorze.

3

Zamek Pakomatic Tworząc rozwiązanie Pakomatic przyświecał nam cel aby nasze rozwiązanie było szeroko dostępne dla mieszkańców. Dlatego Zamek Pakomatic posiada dwa interfejsy. Jeden jest zdalny - dostępny dla kuriera. To za jego pomocą z łatwością może dostarczyć paczkę. Drugi to klawiatura. To jej używa mieszkaniec odbierając przesyłkę. Średnio wystarczy 15 sekund by wpisać kod i odebrać przesyłkę.

4

Gablota - To miejsce komunikacji wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej. To tutaj mieszkańcy przeczytają ważne ogłoszenia oraz informacje. Rozwiązanie jest również powszechnie stosowane na osiedlach.

5

Półka - pozwala na pozostawienie lokalnych gazetek lub ulotek. Jednocześnie jest idealnym uzupełnieniem bryły w przypadku np. niepodzielnej liczby lokali.

Jak działa Pakomatic

 • Obsługa paczek - Skrzynki Pakomatic to niezbędny element każdej strefy pocztowej. Obsługują paczki oraz inne przesyłki gabarytami przekraczające wrzutnię skrzynki listowej. Umieszczenie czy odbiór przesyłki odbywa się poprzez otwarcie drzwiczek zabezpieczonych specjalnym Zamkiem Pakomatic.
 • Skrzynki współdzielone - Skrzynki Pakomatic to wspólna pula skrzynek dla wszystkich mieszkańców. Są współdzielone, dlatego nie ma potrzeby projektować ich tyle samo co skrzynek listowych. W trakcie dostawy system przydziela wolną skrzynkę.
 • Łatwość obsługi - Mieszkaniec odbiera przesyłkę jednorazowym PINem, który otrzymuje w SMS. Wystarczy, że wpisze PIN na klawiaturze zamka.
 • Inteligentny Zamek Pakomatic- obsługiwany jest za pomocą telefonu oraz klawiatury. Umożliwia zatem dostęp dla wszystkich klientów, nawet tych bez smartfona.
 • System otwarty - prosty i dostępny dla każdego kuriera, pralni czy firmy cateringowej.
 • Zintegrowany - skrzynki instalowane na etapie deweloperskim, np. razem ze skrzynkami listowymi. Wtedy jest jedna strefa jest dostępna dla listonosza i wszystkich kurierów. Istnieje możliwość instalacji także w centralnym punkcie osiedla.
 • Przemyślany i sprawdzony w praktyce - Żeby zoptymalizować liczbę obsługiwanych przesyłek dobierane są skrzynki różnych rozmiarów. Ich wielkość jest zawsze wielokrotnością skrytek listowych Pakomatic PJK , dlatego są zlicowane, zintegrowane i spójne.
 • Optymalny dobór liczby - W przypadku skrzynek Pakomatic – w celu optymalizacji miejsca i obsługi różnej wielkości skrzynek – należy minimalnie przewidzieć około 1 skrzynkę na 10 mieszkań. Zapraszamy również do kalkulatora.

Jak dobrać liczbę skrytek?

Dobranie odpowiedniej liczby skrytek paczkowych wiąże się z przelicznikiem na mieszkania. Minimalne założenie to 1 skrzynka na 10 mieszkań. Następnie sugerujemy podzielenie rozłożenia wielkości, gdzie minimum połowa modelu Pakomatic powinna być złożona ze skrzynek Tetris 20, zaś reszta z Tetris 40. Dbając o indywidulane potrzeby oraz charakter budynku warto zainstalować więcej skrzynek jeżeli powala na to geometria budynku oraz strefy pocztowej.

Aby ułatwić Państwu wyliczenie odpowiedniej liczby skrzynek przygotowaliśmy kalkulator:

Rekomendowane liczby to średnio:
1 Skrzynka Pakomatic na 10 mieszkań

Kalkulator wielkości Skrzynek Pakomatic

Liczba mieszkań:

min. liczba Pakomatic:

Komfortowa liczba Pakomatic:

 • 14
 • 20

Dobre praktyki instalacji Skrzynek Pakomatic PJK:

Planując montaż skrzynek warto zadać sobie kilka pytań.

 • Czy skrzynki Pakomatic będą blisko mieszkańców?
  Staraj się unikać odległych punktów osiedla, gdzie większość mieszkańców ma daleko.
 • Czy skrzynki są widoczne i dostępne dla mieszkańca i kuriera?
  Odpowiednie umiejscowienie w widocznym miejscu to komfort i pewność otrzymanej przesyłki.
 • Czy wysokość ich instalacji jest wygodna i dostępna dla większości mieszkańców?
  Zwróć uwagę żeby wysokość instalacji wynosiła min. 30 cm od dolnej krawędzi skrzynki. Model skrzynki Tetris 40 posiada zamek na wysokości 20 cm. Instalowany według zaleceń daje akceptowalne 60 cm od ziemi.
 • Czy urządzenie stoi w bezpiecznym miejscu?
  Najlepiej jeżeli urządzenie przewidziane jest wewnątrz budynku lub w widocznym, łatwo dostępnym miejscu zamkniętego osiedla.
 • Czy urządzenie stoi pod zadaszeniem?
  To nie jest konieczne, lecz rekomendowane. Mieszkańcom z pewnością będzie wygodniej odbierać przesyłkę podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych pod zadaszeniem.
 • Czy urządzenie nie jest instalowane z żelbetonowym pomieszczeniu bez zasięgu GSM?
  Bardzo ważne jest aby w pomieszczeniu przewidzianym do instalacji był przynajmniej minimalny zasięg GSM. Wymagany on jest bowiem, aby korzystać z urządzenia. Zatem odradzamy instalacje np. w garażach podziemnych.
Instalacja Skrytek Pakomatic

Jaką lokalizację wybrać?

WEWNĘTRZNE

Rekomendujemy instalację Skrzynek wewnątrz budynku, dzięki czemu mieszkaniec z łatwością odbierze przesyłki:

 • Najlepiej instalować je razem ze skrzynkami pocztowymi – w tej samej strefie dostępnej dla kuriera, listonosza.
 • Możliwie blisko mieszkańca, np. w tym samym budynku. W centralnym holu lub w każdej klatce
 • Wewnątrz budynku - paczki nawet z elektroniką czy kosmetykami przetrwają zimowe wieczory
 • Spójne i zintegrowane z całą strefą.

ZEWNĘTRZNE - np. centralny punkt osiedla

 • Możliwe jest również zainstalowanie Pakomatic w centralnym punkcie osiedla lub w kilku punktach.
 • W tym przypadku istotna jest łatwość dostępności dla kuriera czy listonosza Dlatego wciąż trzeba pamiętać o bliskim umiejscowieniu do mieszkańców.
 • Położenie Skrytek powinno być w widocznym i możliwie bezpiecznym miejscu.
 • Sugerujemy projektowanie urządzenia tak, aby było one dostępne dla każdego z mieszkańców.

ZALECENIA:

 • Nie zalecamy projektowanie niskich, stojących kolumn np. 4 skrzynki stojące od ziemi, ponieważ w ten sposób będą się one znajdowały bardzo nisko i byłyby uciążliwe w użyciu. W takim przypadku należy skrzynki albo zawiesić, albo użyć dodatkowych akcesoriów takich jak nóżki - aby postawić kolumnę na większej wysokości.
 • Rekomendujemy również umiejscowienie skrzynek w zadaszonym miejscu, które ochroni urządzenie oraz mieszkańca przed bezpośrednim strumieniem wody.

Przykładowe lokalizacje do instalacji skrzynek Pakomatic

Typ Zabudowy

PODTYNKOWE - zabudowane

Skrzynki wbudowane są wewnątrz ściany.
Instalacja Skrytek Pakomatic
 • Podtynkowe
 • Obłożenie kątownikiem 20 mm
 • Obłożenie wszystkich 4 stron
 • Wymaga przygotowania dokładnej
  wnęki w przegrodzie budowlanej
 • Specjalny Zamek do zastosowań zewnętrznych
 • Opcjonalnie - zewnętrzne i kwasoodporne
 • Skrzynki Systemowe (możliwość wykonania dowolnej konfiguracji zestawu skrzynek na listy)
 • Wykonane ze stali szlachetnej
 • Wykończenie standardowe
 • Umieszczenie i odbiór korespondencji
  z przodu skrzynki
PODTYNKOWE - częściowo zabudowane

Skrzynki częściowo wbudowane są wewnątrz ściany.
Instalacja Skrytek Pakomatic
 • Nierdzewne
 • Wewnętrzne
 • Podtynkowe
 • Obłożenie z blachy kwasoodpornej 1 mm
 • Obłożenie wszystkich 4 stron
 • Wymaga przygotowania dokładnej
  wnęki w przegrodzie budowlanej
 • Skrzynki Systemowe (możliwość wykonania dowolnej konfiguracji zestawu skrzynek na listy)
 • Wykonane ze stali szlachetnej
 • Wykończenie standardowe
 • Umieszczenie i odbiór korespondencji
  z przodu skrzynki
NATYNKOWE

Skrzynki przykręcane są do ściany lub do budynku.
Instalacja Skrytek Pakomatic
 • Kwasoodporne
 • Zewnętrzne
 • Podtynkowe
 • Obłożenie kwasoodporne ze wszystkich 4 stron
 • Możliwość zastosowania daszka
 • Instalacja na budynku lub na nóżkach
WOLNOSTOJĄCE

Skrzynki wolnostojące instalowane są
na kwasoodpornych nogach.
Instalacja Skrytek Pakomatic
 • Zewnętrzne
 • Przy zastosowaniu nóżek konieczność przygotowania podłoża np. wykonania wylewki
 • Obłożenie kwasoodporne ze wszystkich 4 stron
 • Zastosowanie nóżek lub daszka.
 • Wykonane ze stali kwasoodpornej
 • Wykończenie standardowe
 • Umieszczenie i odbiór korespondencji
  z przodu skrzynki

Jakie strefy projektują architekci?

Strefa Prestige

Strefa Prestige

Model Prestige to połączenie skrzynek listowych oraz Pakomatic. Skrzynki paczkowe zostały zintegrowane jako dolny wiersz. Na przemian instalowane są dwie Skrzynki Tetris 20 oraz jedna Skrzynka Tetris 40.

Ten sposób łączenia daje pewność przewidzenia od razu odpowiedniej liczby Skrzynek Pakomatic. Na każdą bowiem kolumnę skrzynek listowych przypada 1.5 skrzynki paczkowej. Zaletą tej instalacji jest optymalne wykorzystanie miejsca.

Strefa Zebra

Strefa Zebra

Jak sama nazwa wskazuje w tym modelu na przemian instalowane są kolumny skrzynek listowych i Skrzynek Pakomatic. Konfigurację zastosować można wtedy, gdy jest dużo miejsca na szerokość w klatce lub holu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest umieszczenie Pakomatic na tej samej wysokości co skrzynki listowe. Może być stosowana przy mniejszych instalacjach np. mniejszych budynkach lub w każdej klatce.

Strefa Symetria

Strefa Symetria

Strefa demonstruje możliwości komponowania skrzynek i możliwości realizacji przez Pakomatic PJK. Dodatkowe Skrzynki Pakomatic mogą także być uzupełnieniem symetrii skrzynek listowych przy np. nieparzystej liczbie mieszkań. Daje to spójność i symetrię strefy.

Strefa Wschód - Zachód

Strefa Symetria

Strefa daje możliwość dokładania dowolnej liczby kolumn po prawej lub po lewej stronie. Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie. Po jednej stronie można umieścić skrzynki Pakomatic, a po drugiej np. gablotę informacyjną. Zaletą jest możliwość umieszczenia na takiej samej wysokości skrzynek listowych i Pakomatic.

Dodatkowe akcesoria Pakomatic

Daszek
Chroni przed wilgocią, montowany jest na zewnątrz, gdy:

 • Urządzenie jest wieszane lub stawiane na nóżkach
 • Znajduje się w niezadaszonym miejscu

Nóżki
Nóżki to dodatkowe akcesoria Skrzynek jakie oferujemy Państwu w przypadku:

 • Jeżeli nie ma możliwości powieszenia skrzynki na zewnątrz
 • Zapewnia one stabilne zamocowanie, jednocześnie dając pewność
  odpowiedniej wysokości
 • Wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża lub wylewki.

Materiał wykończenia

 • Stal nierdzewna
 • Stal kwasoodporna
 • Malowana proszkowo na kolory z palety RAL

Paleta kolorów

Skrzynki mogą być malowane na kolory z palety RAL
Paleta kolorów RAL przedstawia normalizacje barw.

Jak zamówić?

Każdorazowo projektujemy rozwiązanie od nowa. Każdy budynek ma swój charakter.