Technologia kontra koszty we Wspólnocie Mieszkaniowej

 

Budżet wspólnoty na 2018

Zbliżający się wielkimi krokami miesiąc marzec to okres corocznych zebrań we Wspólnotach Mieszkaniowych. Mieszkańcy wspólnie z zarządem będą analizować nowy budżet zaplanowany na rok 2018. Rok temu wszystkich zaskoczył gwałtowny wzrost czynszu. Tym razem również nie obejdzie się bez podwyżek.


Co powoduje gwałtowny wzrost kosztów?


Odpowiedź jest prosta. Wzrost kosztów utrzymania części wspólnych nieruchomości to przede wszystkim "koszty ludzkie" związane z corocznym wzrostem minimalnej stawki godzinowej. Najlepszym przykładem są tu usługi ochroniarskie bazujące na minimalnej stawce godzinowej. Każdy jej wzrost pociąga za sobą bezpośredni wzrost kosztów, które firmy przerzucają na Wspólnotę Mieszkaniową a zatem jej mieszkańców. Tak też będzie w bieżącym roku.

 
Koszty 2016 vs 2017

W roku 2017 minimalna stawka godzinowa wzrosła z 6 do 13 zł. W roku 2018 nastąpił ponowny jej wzrost tym razem do kwoty 13,70 zł. Czy na tym koniec? Na pewno nie. Już zapowiadane są podwyżki płacy minimalnej o kolejne 70 groszy na godzinę w roku 2019.

 

Koszty ochrony w konkretnych liczbach


Do wyliczenia weźmy przykład ochrony świadczonej przez całą dobę 7 dni w tygodniu:


  • Średnia cena na rynku to obecnie 16 zł/h netto + 23 % VAT x 2 osoby na zmianie x 30 dni x 24 h = 28,3 tyś. zł / mc
  • Łączna kwota roczna to 340 tyś. zł / rok

Zarządy Wspólnot oraz sami mieszkańcy widząc te kwoty zaczynają szukać rozwiązań w technologii.

 

Ograniczenie ochrony i monitoring zdalny


Według artykułu: Człowieka zastąpi kamera w roku 2017 wiele Wspólnot zrezygnowało z ochrony lub pomniejszyło jej skład osobowy. Ten rok zapowiada kolejne rezygnacje lub ograniczenia ochrony. Z pomocą przychodzą tu nowoczesne systemy monitoringu oraz nadzoru zdalnego. Jednorazowa inwestycja w systemy monitoringu to wydatek, który zwróci się w ciągu roku.

 

Automatyzacja


Ochrona do tej pory często była wykorzystywana, jako miejsce prowizorycznego pozostawiania przesyłek kurierskich. Trend ten powoli odchodzi ze względu na dynamiczny przyrost liczby przesyłek oraz gwałtowny wzrost płac. Coraz więcej wspólnot zakazuje zamawiania na ochronę twierdząc „Ochrona jest od ochrony nie od przesyłek” a w rezultacie ochrona odmawia przyjmowania paczek.

Kto zatem odbierze przesyłkę jak nie będzie ochrony lub jak jej skład będzie ograniczony? Tu z pomocą przychodzi nowa technologia dostępna już w Polsce - Pakomatic Concierge. Analogicznie jak skrytki oddawcze służą do odbioru listów - tak samo skrytki Pakomatic Concierge służą do odbioru przesyłek paczkowych. W Pakomatic każdy kurier może zostawić przesyłkę a mieszkaniec zostanie o tym powiadomiony za pomocą SMS lub E-mail. Mieszkaniec może również zwrócić lub nadać przesyłkę nie wychodząc z własnego budynku. Koszty 2016 vs 2017

Inwestycja w technologię i automatyzację to przyszłość dla nowoczesnych osiedli, to wzrost komfortu życia i oszczędność cennego czasu i pieniędzy.

Jak zamówić?

Każdorazowo projektujemy rozwiązanie od nowa. Każdy budynek ma swój charakter.